Lokata progresywna

Lokata progresywna

Co to jest lokata progresywna?


Lokata progresywna to rodzaj tradycyjnej lokaty bankowej oferowanej przez banki. Różnicę są niewielkie, ale diametralnie różne dla twojego portfela. Lokata progresywna procentuje. Oznacza to, że zakładając roczną lokatę progresywną, w pierwszym miesiącu oprocentowanie może wynosić 2,5%. W drugim 3%, w trzecim 3,2%, a w dwunastym miesiącu 12%.
Lokata progresywna nie jest produktem jednoznacznie rozumianym. Na ogół jest to umowa między bankiem a klientem. Dotyczy lokowania środków pieniężnych i umożliwiająca dokonywanie dopłat do kwoty zdeponowanej na początku.
Klasycznym przykładem lokaty progresywnej jest lokata roczna z miesięcznymi okresami kapitalizacji. Kapitalizacja to dopisywanie odsetek do kapitału. Okres trwania lokaty to rok, czyli 12 miesięcy, jednak co miesiąc odsetki są naliczane. Po każdym pełnym miesiącu posiadacz lokaty może wypłacić środki bez utraty już naliczonych odsetek. Z każdym kolejnym okresem oszczędzania oprocentowanie jest wyższe, a co za tym idzie zysk również.
Przy zakładaniu lokaty progresywnej warto zwrócić uwagę na oprocentowanie efektywne. W całym okresie trwania umowy.Plusy i minusy lokaty progresywnej

Plusy

Jedną z głównych zalet lokaty progresywnej jest dostęp do pieniędzy. W każdym momencie klient może zerwać umowę, a odsetki zostaną mu wypłacone. To daje większą możliwość elastycznego zarządzania finansami. Oraz oszczędzania z możliwością podejmowania działań bez narażania się na ewentualne straty. Lokatę progresywną możemy założyć przy niewielkim kapitale. Jest ona produktem wszystkich banków. Bez trudu można znaleźć taką, która będzie odpowiednia dla naszych oczekiwań. Jest najlepszym sposobem pozwalających na efektywne oszczędzanie długofalowe.

Minusy

W początkowym czasie lokacyjnym oprocentowanie jest naprawdę znikome. W przypadku wcześniejszego wycofania pieniędzy może się okazać, że jest ono niezauważalne. To sprawia, że lokata jest produktem, którego opłacalność liczona jest w czasie inwestycji. Potrzeba naprawdę długiego czasu oszczędzania, by można było odczuć pozytywne efekty lokaty. Nie jest dobrym wyborem dla osób, które nie zamierzają długo oszczędzać. Lepszym wyborem będą rachunki oszczędnościowe albo terminowe lokaty. Na przykład miesięczne, czy kwartalne.

Nie posiadając konta, w konkretnym banku nie możemy założyć lokaty.

 

W jakim banku dostanę lokatę progresywną?

Getin Bank oferuje lokatę progresywną na 12 miesięcy. Lokata posiada oprocentowanie progresywne, które po uśrednieniu wynosi 1,70% w skali roku. Minimalny depozyt może wynieść 500 zł. Lokata jest odnawialna, a kapitalizacja odsetek odbywa się na koniec okresu umownego.

Lokata to sposób na oszczędzanie dla każdego człowieka. Lokaty wypracowują w nas nawyki, które są niezbędne w realizacji planu oszczędzania. A przy okazji zapewnią nam dodatkowe zyski.
Z lokaty możemy wypłacić pieniądze w każdej chwili. Niestety, jeśli zrobimy to przed dniem jej zakończenia. Stracimy wszystkie zgromadzone odsetki. Wcześniejsza wypłata jest więc nieopłacalna.
Oszczędzając, również musicie pogodzić się z tym, że część środków, choć nadal należy do was, jest poza waszym zasięgiem.
Jeśli jesteś na początku drogi związanej z oszczędzaniem, gorąco polecam wrzucenie pierwszych zaskórniaków na lokatę. A jeśli chcecie dobrze wybrać bank i posiadaną przez niego ofertę lokat. Warto zapoznać się z aktualnymi promocjami bankowymi.

Jeśli zależy nam przede wszystkim na zysku z oprocentowania. Lepiej jest skorzystać z typowych depozytów najlepiej długoterminowych. Odsetki z długiego okresu umownego będą bardziej zadowalające. Jeśli natomiast boimy się utraty płynności finansowej. Nie chcemy długoterminowo „zamrażać” w banku naszych oszczędności. A zysk nie jest istotny, wówczas lepszym rozwiązaniem mogą być lokaty progresywne. Mogą być one także dobrym wyborem. Oprocentowanie efektywne jest wyższe od oprocentowania konkurencyjnych lokat terminowych.